piątek, 2 września 2011

018 - Radosław Sikora - Z dziejów husarii

Tytuł: "Z dziejów husarii"
Autor: Radosław Sikora
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Ilość stron: 87

Książka wydana z okazji 400-lecia Bitwy pod Kłuszynem to doskonała pamiątka obrazująca tamte wydarzenia. Myślę, że w ten sposób mity na temat tej słynnej polskiej jazdy zostaną obalone, a młodzież zapozna się z tą tematyką nie tylko na lekcjach historii. Warto sięgać po takie książki, gdyż ich lektura nie jest jedynie pustą wiedzą, ale w zdaniach pana Sikory tkwi pasja i głębokie zainteresowanie tą dziedziną. Autor, jako doktor nauk historycznych, nie zanudza nas definicjami i datami, ale stara się opisywać dane bitwy, sytuacje i konflikty. W każdym rozdziale próbuje przybliżyć czytelnikowi poszczególne atrybuty husarii, a dodatkowo stara się odkryć przed światłem dziennym sekret jej niezawodności.

W te opisy wplątano także cytaty z różnych kronik historycznych, zapisków czy opinii słynnych postaci. W ten sposób nie stał się jedynie podręcznikiem, ale także żywym dowodem na to, że husaria budziła lęk wśród nieprzyjaciół. 
Bardzo zaciekawił mnie rozdział "Jak pokonać husarza", w którym autor bliżej próbuje wskazać środki, którymi przeciwnik mógł husarię odepchnąć. 
Warto zwrócić uwagę na barwne obrazki i zdjęcia, każde opatrzone dopowiedzeniem. 

Reasumując to bardzo pouczająca lektura. W ten sposób można poszerzyć swoją wiedzę z okresu wiecznych walk. Dla przeciętnego Kowalskiego to doskonały przykład na to, że wśród wielu klęsk naszego narodu, mamy także czym się pochwalić. A o sukcesach i ich kulisach dowiedzieć się można w książce "Z dziejów husarii".

8/10

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję bardzo Instytutowi Wydawniczemu Erica. ;-)
PS: Miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z panem Sikorą, a przeczytać go możecie w "Wywiadzie za kartkami". Zapraszam serdecznie!

14 komentarzy:

 1. Nie przepadam za książkami tego typu, więc sobie odpuszczę. (a historii pewnie i tak będę miała dosyć po 1 miesiącu nauki ;D)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka z racji komponenty historycznej nie dla mnie, ale kolegom (miłośnikom tego gatunku) polecę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie wiele stron ma ta książka, raczej nie przeczytam, nie mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czemu, ale sam pomysł przeczytania tej książki kojarzy mi się z tym, jakbym na ochotnika miała zgłosić się do czytania nieobowiązkowej lektury szkolnej. No i nie lubię Polskich autorów, nawet Pawlak mnie zawiódł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że w szarżach husarii autor napisał, żeby najpierw zajrzeć właśnie do tej książki. Nie czytałam jej jeszcze, ale niedługo mam zamiar. Póki co zajmuję się nauką, tańcem, pisaniem, nauką, więc próbuję wcisnąć książki między przerwy, ale jest trudno. Zatem postaram się sięgnąć po tę pozycję, lecz czy skończy się to fiaskiem, nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mnie lubię poszerzać swoją wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Em, nie trafi chyba w mój gust:/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo cenię ludzi, którzy tak potrafią opowiadać o swojej pasji. Którzy z tematu dla 'wtajemniczonych' robią rzecz, która zafascynuje i porwie każdego. Naprawdę, należy się im duży szacunek- tym bardziej, że żeby pisać w sposób porywający i wciągający trzeba być niezwykle obeznanym z tematem, trzeba umieć lawirować w nim bez żadnych przeszkód i problemów.
  A zaraz lecę przeczytać wywiad z Autorem, to świetna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Jego pasji :)

  (PS.Mnie również ostatnio niezwykle ciągnie do rosyjskiej literatury! Mam wielką ochotę poznawać tamtejsze realia i ludzi tam żyjących- dlatego też na regale czeka i Wojna i Pokój i Anna Karenina i pierwszy tom Moskiewskiej Sagi :) Jeśli Tobie również taka tematyka nie jest obca do zachęcam do Dwunastu niepokornych, to naprawdę genialny obraz życia w Rosji w ówczesnych czasach)

  Pozdrawiam ciepło,
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 9. Prawdę mówiąc ten dział historii nie jest moim ulubionym. Być może to wina nauczycielki, która choć miła nie potrafiła zachęcić nas do głębszego zapoznania z owym okresem. Historia mnie interesuje, ale prawdę mówiąc w kontekście mitologicznym, a później dopiero I i II wojny światowej. Dlatego mimo pozytywnych słów, lekturę sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja powiem, ze historii nie lubię i - na szczęście - nie mam jej już w tym roku, więc po tę książeczkę raczej nie sięgnę :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie dla mnie . Ksiązka by mnie tylko znuziła , więc nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam historię oraz książki z nią związane. Husaria to temat, który mnie interesuje, więc chętnie przeczytam. Poza tym lubię książki historyczne napisane z pasją, ciekawe oraz pełne wiedzy. Nie nudzące, ale pouczające. Ta widać do takich należy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Mi książka tez się spodobała :D. Mogłam dzięki niej poznać temat, z którym wcześniej nie miałam dużo do czynienia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety nie potrafię odnaleźć się w ksiązkach tego typu... Raczej nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń

Książki bez opinii czytelników byłyby niczym...